Blog, na który warto zaglądać

admin 24.09.2020

Kto sprawdza, kto ma portfel?

Polecane: sztyblety jeździeckie

System bankowy jest tak skonstruowany, że odpowiednie władze i instytucje państwowe mają wgląd w to, co robimy z naszymi pieniędzmi: co, kiedy i gdzie je wydajemy, co za nie kupujemy, od kogo je otrzymujemy i ile . W czasach, gdy nadzór państwowy osiągnął najwyższy w historii poziom, taka cecha systemu bankowego może być przez wielu uznana za niekorzystną lub wręcz ograniczającą ich wolność.

Wartość pieniądza, jego ilość w obiegu, prawo do posiadania i dysponowania nim, a także jego przepływ w obecnym systemie zależą od banków i rządów. Mówimy o czynniku ludzkim i niewielkiej grupie ludzi, którzy mają całkowitą kontrolę nad jednym z najważniejszych aspektów naszego życia - finansami. To sprzyja nadużyciom, korupcji, niesprawiedliwości, kontroli społecznej itp.

Generacja III - Bitcoin (i inne kryptowaluty)

Bitcoin rozwiązuje większość problemów poprzednich systemów. Bitcoiny mogą być wysyłane natychmiastowo w dowolne miejsce na świecie, gdzie jest internet (lub sieć komórkowa), bez prowizji i bez pośredników. Nasze pieniądze nie są już własnością banków i rządów. W przypadku przelewu nie powierzamy pieniędzy osobom trzecim, więc nikt nie ma na niego wpływu i nie może nim manipulować ani decydować o jego statusie. Bitcoina nie można sfałszować ani przedrukować. Każdy adres jest unikalny i posiada prywatny klucz, który to potwierdza.

Bitcoin pozbawiony jest czynnika ludzkiego, wszystko odbywa się według z góry określonych reguł przyjętych demokratycznie przez większość użytkowników systemu.

Użytkownicy mają zapewniony łatwy sposób na wzbogacenie się: stając się właścicielem portfela. Po usunięciu portfela z telefonu generowany jest nowy adres i dodawany do łańcucha bloków. W ten sposób niezależnie od tego, na który portfel się przełączyłeś, pozostaniesz właścicielem całego bloku.

Sam łańcuch bloków jest utworzony w następujący sposób: blok „n” wskazuje na blok „n-1” przez włączenie funkcji skrótu zawartości bloku „n-1”. Blok zawiera funkcję skrótu z poprzedniego bloku, więc rozpoznawany jest łańcuch z najnowszym blokiem jako jego poprzednikiem.

Pytanie brzmi, czym różni się od bankowości elektronicznej, która przecież działa w podobny sposób?

Na zewnątrz podobny, od spodu diametralnie inny

Nie bylibyśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie „jak działa Bitcoin?” Bez zagłębiania się w to głębiej. Zacznijmy jednak od krótkiego podsumowania właściwości scentralizowanych systemów stosowanych w tradycyjnej bankowości. To tutaj banki prowadzą swoje księgi rachunkowe. Dlatego mogą dowolnie nadpisywać, przepisywać, zmieniać i manipulować zapisami. Jako osoba z zewnątrz nigdy nie możemy zagwarantować, czy aktualne dane są historyczne, czy też zostały właśnie zmodyfikowane. W przypadku bitcoinów aktualne kopie księgi rozliczeniowej są dostępne dla wszystkich użytkowników sieci. Ta sieć składa się z setek tysięcy komputerów, na których jest zainstalowany tradycyjny klient bitcoin. Członkiem sieci jest każdy, kto jest użytkownikiem systemu i posiada klucz prywatny, który powinien znać tylko właściciel portfela.

Tagi: wirtualny portfel, portfel,